Başkan Arısoy’dan Vali Polat’a hayırlı olsun ziyareti

Başkan Arısoy’dan Vali Polat’a hayırlı olsun ziyareti

Akdağmadeni Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısı yapıldı

Akdağmadeni Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısı yapıldı

KADIPINARI İŞLETME ŞEFLİĞİ 217 VE 218 BÖLME NUMARALI SUNİ TENSİL SAHALARINDA ARAZİ HAZIRLIĞI VE TEL İHATA YAPILMASI HİZMET ALIM İŞİ  – ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ İHALE İLANI

KADIPINARI İŞLETME ŞEFLİĞİ 217 VE 218 BÖLME NUMARALI SUNİ TENSİL SAHALARINDA ARAZİ HAZIRLIĞI VE TEL İHATA YAPILMASI HİZMET ALIM İŞİ – ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ İHALE İLANI

Kaymakam Ahmet Coşkun’dan Zabıta Birimine Başarı Belgesi

Kaymakam Ahmet Coşkun’dan Zabıta Birimine Başarı Belgesi

Belediyeden Ücretsiz İnternet

Belediyeden Ücretsiz İnternet

LAVANTA KOKULU ÇEKEREK KENTİMİZ BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 2 Mayıs 2020 - 09:55:06
LAVANTA KOKULU ÇEKEREK KENTİMİZ BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır,ilçesinde bir yılda gerçekleştirdiği hizmet ve icraatlarını  Sosyal Medyadan canlı yayında anlattı.Çekerekte öngörülen  hizmetlerin ise  50 yılın hesabınının yapılarak planlandığını belirten  Başkan Çakır; “İlçemizin yerel zenginliklerini gün yüzüne çıkartma gayretiyle planladığımız projeler ve yapacağımız işlerle bölgemizi Turizm merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Lavanta kokulu kentimiz gelecekte bölgenin parlayan yıldızı olacak ” dedi. […]

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır,ilçesinde bir yılda gerçekleştirdiği hizmet ve icraatlarını  Sosyal Medyadan canlı yayında anlattı.Çekerekte öngörülen  hizmetlerin ise  50 yılın hesabınının yapılarak planlandığını belirten  Başkan Çakır; “İlçemizin yerel zenginliklerini gün yüzüne çıkartma gayretiyle planladığımız projeler ve yapacağımız işlerle bölgemizi Turizm merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Lavanta kokulu kentimiz gelecekte bölgenin parlayan yıldızı olacak ” dedi. Çekerek Belediyesinde işbaşına geldikten sonra 1 yılda ilçeye kazandırdığı hizmetleri anlatan Başkan Çakır,ilçede kazandırmayı planladığı  icraatlarını da ayrıntılı olarak dile getirdi.

BAL ORMANI OLUŞTURDUK

Çekerek Belediye başkanı Çakır,ilçeyi  gelecekte balcılık merkezi haline getireceğini de belirterek  “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyin talimatlarıyla Baraj etrafı ağaçlandırması için 350 Dönümlük araziye Lavanta Dikimi gerçekleştirerek Bal Ormanı oluşturduk. Lavanta bitkisi Bal Arıcılığı için önemli bir bitki türüdür. Lavanta Balı ise Ülkemizde Katma Değeri Yüksek bir baldır. İnşallah ağaçlarımız büyüdüğünde Çekerek  Bal’cılığın  merkezi haline gelecektir” diye konuştu.Çakır  bu arada Çekerek ilçesinin kakınmasında yol konusuna değinerek Çekerek- Sorgun karayolunun yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi

MİLLET BAHÇESİ GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDİYOR

Çekerek Barajı Rekreasyon Projesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tüm Şehirlere kurulmasının talimatını verdiği Millet Bahçesine dönüştürülmesi için girişimlerde bulunduklarını dile getiren Çakır, bu konuda şunları söyledi :

” Eski Devlet Su İşleri Şantiye ve İdari binalarının olduğu yaklaşık 200 Dönümlük arazinin tahsisini aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Protokol imzalayarak Millet Bahçemizin Proje İhalesi de yapılarak çalışmalar başlandı. Projemizin yapımı devam ederken entegre olarak Bilim Merkezi, İbadethane, Millet Parkı ve Millet Kıraathanesi, Mesire Alanları, Su yapılaşmasında İskele yürüyüş yolları, mevcutta bulunan büyük kayaya ise Cam teras çalışmaları yaptırdık. Bu sebeple projemiz tamamlanmış bulunmaktadır. İnşallah önümüzdeki günlerde yapım ihalesi de yapılarak bu yıl içerisinde belirgin bir hale getireceğiz. Bizim çok önem verdiğimiz bir proje olup bu projeyle bölgemizde bulunan Civar illeri de kapsayarak Turizm hacmimizi artırmayı hedefliyoruz. Düşün senenize İlçemize yıllık gelen yabancı misafir sayısı 1000-5000 arasında iken Millet Bahçesi ve Entegre Projelerimizle bu sayı 100-500 Binlere ulaşacak. Nüfusumuzun 10 Katı 20 Katı hatta 50 Katı insan yoğunluğu ilçemize gelecek.”

ÇEKEREK TURİZM HARİTASINI HAZIRLADIK

Sosyal medya açıklamasında “İlçemizin yerel zenginliklerini gün yüzüne çıkartma gayretiyle planladığımız projeler ve yapacağımız işlerle bölgemizi Turizm merkezi haline getirmeye çalışıyoruz” diyen Başkan Çakır, konuşmasını şöyle sürdürdü :

“İlçe Merkezimizde bulunan, planlamalarını yaptığımız ve başladığımız projelerden Lavanta Adası, Şato Mesire Alanı, Kızlar Kayası Restorasyonu, Gizli Bahçe, Çekerek Barajı Rekreasyonu ile ilçemize yakın mesafede bulunan Çekerek Ulukavak Tabiat Anıtı ve Asırlık Dutluk gibi gezilebilecek, insanımızın doğa ile iç içe olacağı mekanlarıda tespit ederek bir gezi haritası yapmayı planlıyoruz. Bozkırın ortasında ama karasal iklimden ziyade yeşili bol,havasıyla, suyuyla insana huzur veren kentimizi daha çok tanıtmak, Turizm potansiyeliyle insanların ilçemize ziyaretlerini artırabilmeye yoğunlaşıyoruz”

SANAYİ SİTESİ PARKINA BAŞLADIK

Daha yeşil bir Çekerek sloganıyla ilçenin çehresini değiştirmeyi planladıklarını anımsatan Çakır,park çalışmaları konusunda ise  “İlçemizin çehresini değiştirmeye Sanayi Sitesi bölgemizden devam ediyoruz. Zile Yolunda bulunan Sanayi Sitemize 6.300 M2 arazimizin ağaçlarını dikerek peyzaj çalışmamızı tamamladık.Parkımız Zile Yolu Güzergahında olduğu için Peyzaj çalışmalarında bitkilerin Renk Tonlamalarını da dikkate alarak Mazı, Çınar, Yayılıcı ardıç, Akça Ağaç, Ihlamur gibi ağaç türleri, Ateş Tikeni, Dağ Muşmulası, Altın Çanağı ve Lavanta dan oluşan bitki türlerinin dikimini gerçekleştirdik” dedi.

ÇEKEREK’TE BAĞCILIK PANELİ

Çekerek Belediye Başkanı Çakır,diğer projelerini de anlatırken  şöyle konuştu;

“Çekerek Bağcılığının Geliştirilmesi Panelini gerçekleştirdik. Panel Moderatörlüğünü Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof.Dr. Güngör Yılmaz beyefendinin yaptığı ve alanında uzman olan kıymetli hocalarımız Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rüstem Cangi, Doç.Dr. Adem Yağcı,Bozok Üniversitesinden Doç.Dr. Emine Sema Çetin, Arş.Gör. Selda Daler, Tokat Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Ensitüsünden Dr. Duran Kılıç beylerin katılımları ile gerçekleşen panelimize çiftçi kardeşlerimizin, ilçe halkımızında yoğun katılımlarıyla gerçekleştirdik”

GELENEKSEL KAZ PİLAVI ŞENLİĞİ

Çekerek Geleneksel Kaz Pilavı Şenliği ile tanıtım günü düzenlediklerini hatırlatan Başkan  Çakır, “Bölgemizin simgelerinden Çekerek Kazını tanıtmak için Kaz Pilavı Şenliği düzenledik. Ekonomik değeriyle de öne çıkan kaz kültürü şehrimiz için son derece önemli ve nesilden nesile aktarılması gereken bir miras olduğu bilinmelidir” dedi.

YERLİ OTOMOBİLE SPONSOR OLDUK

“Bozok Üniversitemizin elektrikli otomobil yapımına sponsor olduk. Bu yıl Eylül ayında TÜBİTAK Elektromobil Yarışları ve Teknofest Robotaksi Otonom Araç yarışlarına katılacak Bozok Üniversitesi BeeM takımının elektrikli otomobil yapımı için Bozok Üniversitesi ile Belediyemiz arasında işbirliği protokolü imzaladık” diyen Çakır, projeye ilişkin bilgi verdi.  Çakır, “Bozok Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrenciler tarafından kurulan BeeM takımı, Şehrimizi ve üniversitemizi elektrikli otomobil yarışlarında temsil edecek. Bu yarışlarda elektrikli aracın bütün alt parçaları, motor, motor sürücüsü, araç MK kontrol sistemi, batarya yönetim sistemi ve otonom sürüş yazılımları, öğrenciler tarafından tamamen yerli ve milli ürünler kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek. Yozgat Bozok Üniversitesi memleketin ve milletin beklentilerini karşılayan bir kurum haline dönüşmüştür. Rektör hocamızın elektrikli otomobil yapımına destek olunması teklifine duyarsız kalamazdık. Biz gençlerimizin ufku ve vizyonunun açılması açısından bu işe öncülük yapmamız gerektiğine inanarak Çekerek Belediyesi olarak bu projeye destek olmaya karar verdik. Yarışmaya katılacak öğrencilerimizin inşallah hem Yozgat Bozok Üniversitesini hem de Çekerek Belediyesini en iyi şekilde temsil edeceğine ve yarışmalarda başarılı olarak derece elde edeceğine inanıyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

ÇEKEREK BALIKÇILIK MERKEZİ  DE OLACAK

Başkan Çakır, ilçenin balıkçılıkta da merkez olması için görüşmeler yaptıklarını dile getirip bu konuda şunları söyledi :

 “Balıkçılık Genel Müdürünü ziyaret ederek  Çekerek Barajımızda bulunan Balık üretim tesislerimizin kapasitelerinin artırılmasını talep ettik. Bu sebeple Baraj havzamızda üretimin teşvik edilmesi için Belediye olarak bizlerde üretim tesisi kurmayı planlıyoruz. Yapacağımız ve yaptığımız projeleri planlarken birbirleriyle olan bağlantılarıyla ilçemizi Turizm kenti yapmayı hedefliyoruz. Bugün ilçemize gelen vatandaşlarımız Tavuk, Kırmızı Et gibi ürünlerden ziyade Balık yemeli ve balık ile İlçemiz özdeşleşmeli”

HAVZADA TIBBİ AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRECEĞİZ

Tıbbi aromatik bitkilerin Dünyada ve Türkiye’deki fayda ve önemlerinin artışı ile üretim ve tüketim hacimlerinin gittikçe arttığını vurgulayan Çakır, konuya ilişkin şöyle konuştu :

“Gelişen ve büyüyen ülkemizde Tarıma alternatif olarak biz de birkaç aydır bölgemiz koşullarına uygun tıbbi ve aromatik bitki araştırmaları yapmaktayız. Bütün dünya doğal beslenme, doğal ilaçlarla ilgili çalışmaya başladı.Koca Karı ilaçları diye elimizin tersiyle ittiğimiz tedavi yöntemi günümüzde alternatif tıp olarak dünya sektöründe yerini almıştır. Türkiye bu alanda cennet, bu cenneti kullanmamız gerekiyor. Kekik, Tıbbi Nane, Biberiye, Kişniş, Kenevir, Lavanta vb. bitkilerimizin bölgemize uyumu ile ilgili araştırma yaparak deneme dikimleri gerçekleştireceğiz. Bu sebeple ilçemizde bulunan baraj havzamızda Tıbbi Aromatik bitki dikilmesi yönünde çalışmalarımız devam etmekte olup Tıbbi Aromatik bitkiyi yaygınlaştırarak bölgemizi merkez haline getirmek istiyoruz”

ÇEKEREK ENERJİNİN MERKEZİ OLACAK

İlçeyi enerji merkezi haline de getireceklerine vurgulayan Çakır konuşmasını şöyle sürdürdü :

 “İlçemizde bulunan Çekerek Barajından Faydalanılarak Hidro Elektrik Santralleri ile  Hayvansal Atıkların, Tarımsal Atıkların Yakılmasıyla elde edilecek Gaz ile Biyogaz Enerji Üretim Tesisi ile Belediyemizin Fizibilite Çalışmalarını tamamladığı ve yaklaşık 2 MW’lık Güneş Enerji Santralinin yanı sıra Çekerek İlçemiz Beyyurdu bölgesinde Rüzgar Enerjisi Santrali yapılması hususunda yapılan ölçümler neticesinde sonuçlar olumlu çıkmıştır. Bunun neticesinde ilçemize Rüzgar Santrali Yapılması kararlaştırıldı. Çekerek Barajımızdan Hidro Elektrik Santrallerinin bulunması akabinde Beyyurdu bölgemizde kurulacak Rüzgar Enerji Santrali ile İlçemiz Ülkemize Enerji konusunda önemli katma değer katacaktır. Beyyurdu Rüzgar Enerjisi Santrali’nin (RES) yapımı amacıyla, Beyyurdu köyündeki bazı taşınmazlar, tapuda Hazine adına tescil ederek 25 Ayrı Noktaya Rüzgar Trübünleri yerleştirilecektir. Hem Görüntüsü ile ilçemize renk katacak hemde enerji olarak Res,HES,GES ve Biyogaz Tesisi ile İlçemiz Enerjinin merkezi olacaktır”

LAVANTA KOKULU ŞEHİR

“Yeşil bir Çekerek Sloganıyla ilçemizin her noktasına Lavanta dikmeye devam ediyoruz” diyen Başkan Çakır, konuşmasının son bölümünde ise şunları söyledi :

 “Resmi Kurumlarımızın tamamına yakınına, Eğitim kurumlarımızın tamamına lavanta dikimi gerçekleştirdik. Meclis üyesi arkadaşlarımla beraber Çekerek Fuat Oktay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda Yüksek Okul Müdürümüz Tekin Güler bey ve Akademisyenlerimizle beraber lavantalarımızı toprakla buluşturduk, akabinde Çiçek Anaokulunda Okul Müdürümüz ve Öğretmenlerimizle beraber minik yavrularımıza eşlik ederek yeşili sevmeyi, doğayı korumayı anlatarak, minik elleriyle beraber dikimler gerçekleştirdik. Maksadımız ilçemizin her yerine lavanta dikimi gerçekleştirerek, lavanta ürününden vatandaşlarımızın faydalanmalarını sağlamak istiyoruz. Lavantanın görsel güzelliğinin yanında kozmetik sektöründe de önemli yeri vardır. Kalkınmanın yerelden olmasını özellikle kadınların üretimde yer almasını istiyoruz. Bu sebeple lavanta sabunu, kremi, kolonyası, lavanta yağı üretimi yapacağız. Bunu bölgemizin kadınlarına öğretip ev ekonomilerine katkı sağlamalarını planlıyoruz. Halkımıza daha fazla gelir sağlayacak projeler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. “Bal ormanları kurduk, arıcılığı teşvik ediyoruz. Bunun yanında trüf mantarı üretimi için Trüf ormanı da oluşturduk. Biz alışılmış belediyecilik anlayışının dışına çıkmak istiyoruz. Lavantayı öncü olarak dikimini bizler gerçekleştirip akabinde halkımızı da buna teşvik edeceğiz. Verimi yüksek, getirisi hububatlara göre daha fazla olan Lavanta inşallah ilçemizin en büyük gelir kapısı olacak. Yaptığımız ve devam eden projeler sayesinde Çekerek, 5 yıl, 10 yıl ve 20 yıllık süreçte bölgemize, ülkemize ve tüm dünyaya hitap edecek turizm şehri haline gelecektir. Gelin BEN’liği bir kenara bırakalım, BİZ olalım. Kaybedecek ne vaktimiz, ne de insanımız var. Göç alan bir şehir olmak için Birlik olalım, Ayrılığı, Gayrılığı bir kenara bırakalım Beraber olalım.”

  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz