Toplum Yararına Program Başvuruları Başladı

Toplum Yararına Program Başvuruları Başladı

Yeni Su Kaynakları İlçe İçme Suyu Hattına Bağlanıyor

Yeni Su Kaynakları İlçe İçme Suyu Hattına Bağlanıyor

SÖZ VERDİK ! SÖZÜMÜZÜ TUTTUK !

SÖZ VERDİK ! SÖZÜMÜZÜ TUTTUK !

OLUKÖZÜ BELEDİYESİ AKARYAKIT MAL ALIM İŞİ OLUKÖZÜ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

OLUKÖZÜ BELEDİYESİ AKARYAKIT MAL ALIM İŞİ OLUKÖZÜ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Belekcehan Kasabası’nda Sıcak Asfalt Çalışmaları Başladı

Belekcehan Kasabası’nda Sıcak Asfalt Çalışmaları Başladı

ARAŞTIRMA GRUPLARINA KENEVİR HAMMADDELERİNİ TESLİM TÖRENİ
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 1 Mayıs 2020 - 12:32:57
ARAŞTIRMA GRUPLARINA KENEVİR HAMMADDELERİNİ TESLİM TÖRENİ

YÖK’ün “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında sunduğu “Sürdürülebilir Biyomalzeme ve Biyoenerji için Endüstriyel Kenevir” konulu proje kapsamında çalışmaları yapılmak üzere temin edilen kenevir hammaddeleri Bozok Üniversitesi  Rektörü  Prof.Dr.Ahmet Karadağ tarafından Üniversitenin ilgili  araştırmaları grubu başkanlarına açık havada düzenlenen törenle teslim edildi YOBÜ Rektörü  Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kenevir metaryellerinin teslimine ilişkin […]

YÖK’ün “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında sunduğu “Sürdürülebilir Biyomalzeme ve Biyoenerji için Endüstriyel Kenevir” konulu proje kapsamında çalışmaları yapılmak üzere temin edilen kenevir hammaddeleri Bozok Üniversitesi  Rektörü  Prof.Dr.Ahmet Karadağ tarafından Üniversitenin ilgili  araştırmaları grubu başkanlarına açık havada düzenlenen törenle teslim edildi

YOBÜ Rektörü  Prof. Dr. Ahmet Karadağ, kenevir metaryellerinin teslimine ilişkin yaptığı konuşmada  önceki senelerde gerçekleştirilen  çalışmalardan elle tutulur ürünleri araştırma gruplarımızla buluşturduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Kenevirin ekonomiye kazandırılması amaçlı ihtisaslaşan üniversite olduğumuzu biliyorsunuz. Bu çerçevede elimizde var olanı kullanarak ilk etapta kenevirden endüstriyel ölçekli ürünler elde etmek için neler yapılabilir, işin teorik alt yapısını, geniş çaplı literatür çalışmalarını yaptıktan sonra koordinatörümüz Prof. Dr. Güngör Yılmaz hocamızın başkanlığında yönergelerimizi, Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’nün kuruluş aşamalarıyla ilgili bütün alt yapılarımızı hazırladık. Yakın zamanda Yükseköğretim Kurulu’ndan çıkacaktır.

İşin temel anlamda prosedürlerini yerine getirirken diğer yandan Prof. Dr. Güngör Yılmaz hocamızın yaptığı çalışmaların araştırma grupları ile buluşturulması için hemen işe koyulduk. Hocamız öncülüğünde getirilen kenevir materyalleri, bugün araştırma gruplarına teslim edildi”

“Endüstriyel Kenevir Çalışmaları Kapsamında 7 Çalışma Grubu Oluşturuldu”

“Endüstriyel Kenevir” kapsamında çalışmalar yapmak üzere üniversitemiz bünyesinde yedi çalışma grubu oluşturulmuştu. Bu gruplar;

 Tarım, Gıda ve Yem Araştırmaları Grubu; Tıp, İlaç ve Sağlık Araştırmaları Grubu; Tekstil, Selüloz, Kompozit ve Biyomalzeme Araştırmaları Grubu; Elektronik, Makine ve Enerji Araştırmaları Grubu; İnşaat ve Yapı Malzemeleri Araştırmaları Grubu; Temel Bilim Teknolojileri Araştırmaları Grubu; Sosyal Bilimler, Mevzuat ve Pazarlama Araştırmaları Grubu şeklinde endüstriyel kenevir araştırma projesi yönergesinde de yer almıştı.

Bu grupların, kendi alanlarında projeler üretmesi, araştırmalar yapması ve kenevir sektörüne daha fazla katkı sağlayabilmeleri için öncelikle hammaddeye ihtiyaçları bulunmakta idi. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik, üniversitemiz bünyesinde kenevir üretim alanı oluşturulması ve kenevir araştırmaları izin belgesi almış olmalarına rağmen, buradan gelecek materyalin yaklaşık altı ay sonra kullanımı mümkün olacaktı. Buna karşılık Rektör Yardımcımız ve “Endüstriyel Kenevir” araştırma projesinin koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz’ın 2019 yılında Tokat şartlarında yürüttüğü çalışmalardan elde ettiği kenevir materyalinden elde ettiği kenevir biyokütlesi, sapları, lifleri ve lifleri alındıktan sonra geriye kalan ve kırtık olarak ifade edilen kısımlarını üniversitemize getirerek, araştırıcıların hizmetine sunmuş olduk.”

“Çok Önemli Özellikleri Olan Kenevir Esaslı Yalıtım Maddesi Elde Ettik”

“Bu araştırma gruplarında yer alan Hocalarımız, çalışmalar neticesinde ateşe dayanıklı, ses ve ısı yalıtımı, antibakteriyel, böcek kovucu gibi çok önemli özellikleri olan kenevir esaslı yalıtım maddesi elde etti.

Diğer taraftan COVID-19’la mücadele sürecinde kenevir yağı esaslı antibakteriyel sıvı sabun üretimi yaptık, devamında kenevir yağı esaslı krem üretimimiz olacak. Yani kozmetikten gıdaya, tekstilden inşaat malzemesine, biyoenerjiden yeni nesil pil yapımına ve güneş piline kadar çok geniş bir yelpazede kenevirin bütün biyokütlesini kullanacağız.”

  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz