BELEDİYE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

BELEDİYE ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI

Vali Polat Termal Tesiste İncelemede Bulundu

Vali Polat Termal Tesiste İncelemede Bulundu

Başkan Arısoy’dan Vali Polat’a hayırlı olsun ziyareti

Başkan Arısoy’dan Vali Polat’a hayırlı olsun ziyareti

Akdağmadeni Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısı yapıldı

Akdağmadeni Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısı yapıldı

KADIPINARI İŞLETME ŞEFLİĞİ 217 VE 218 BÖLME NUMARALI SUNİ TENSİL SAHALARINDA ARAZİ HAZIRLIĞI VE TEL İHATA YAPILMASI HİZMET ALIM İŞİ  – ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ İHALE İLANI

KADIPINARI İŞLETME ŞEFLİĞİ 217 VE 218 BÖLME NUMARALI SUNİ TENSİL SAHALARINDA ARAZİ HAZIRLIĞI VE TEL İHATA YAPILMASI HİZMET ALIM İŞİ – ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ İHALE İLANI

ALTIN’DAN FIRSATÇILIK UYARISI
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 19 Mart 2020 - 07:20:13
ALTIN’DAN FIRSATÇILIK UYARISI

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Latif Altın, korona virüsün ülkemizde de ortaya çıkmasının ardından özellikle maske, kolonya, dezenfektan malzemeleri ve bazı gıdaları fahiş fiyatta satan esnaf, firma ve işletmeleri fırsatçılık yapmamaları konusunda uyardı. Altın, “Bu tür uygulamalara tevessül edilmemesi gerekmektedir. Edenler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanacaktır” dedi. HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARINI BİLDİRİN! Türkiye genelinde bazı […]

Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Latif Altın, korona virüsün ülkemizde de ortaya çıkmasının ardından özellikle maske, kolonya, dezenfektan malzemeleri ve bazı gıdaları fahiş fiyatta satan esnaf, firma ve işletmeleri fırsatçılık yapmamaları konusunda uyardı.

Altın, “Bu tür uygulamalara tevessül edilmemesi gerekmektedir. Edenler hakkında ciddi yaptırımlar uygulanacaktır” dedi.

HAKSIZ FİYAT

ARTIŞLARINI

BİLDİRİN!

Türkiye genelinde bazı işletmelerin korona virüs konusunu fırsat bilerek sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı ve stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğunu söyleyen Altın, “Maalesef bazı esnafın korona virüsü fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu duyumları almaktayız.

            Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın haksız fiyat artışı şikâyet bildirimini bakanlığımıza, illerimizde de ticaret bakanlığı il müdürlüklerine ve odamıza bildirmeleri önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

“VİRÜSTEN KAÇIP

 MERDİVENALTI

ÜRÜNE

YAKALANMAYIN”

Virüs salgını nedeniyle merdiven altı üretimlerin de arttığını hatırlatan Altın, “Vatandaşlarımız stok yapmak için piyasalarda normalden daha fazla alışveriş yaptığında, çok talep edilen ürünlerin merdiven altı üretimleri de artıyor. Ucuz diye kolonya, dezenfektan gibi ürünlerin merdiven altı kalitesiz olanlarına yönelim olmamalı” dedi.

            Piyasada çok talep gören ürünlerin merdiven altı üretimlerinin de arttığına dikkati çeken Altın, “Vatandaşlarımız korona virüs nedeniyle panik ve telaş ile bir anda makarna, kolonya, peçete, sabun, dezenfekte, maske gibi ürünlere yoğun talep gösterdi. Bu da arz talep dengesinin bozulmasına yol açabiliyor. Fırsatçılar da piyasada çok talep edilen ürünlerin merdiven altı diye tabir ettiğimiz yan sanayi ve kalitesiz versiyonlarını üretmeye başlıyor. Örneğin kolonya, el sabunu, maske gibi ürünlere yoğun talep olduğu için çok ucuza da kaçak tezgahlarda satışlar yapılıyor. Virüsten kaçalım derken yine sağlığımıza doğrudan zarar verecek bu kimyasal ürünlere talep etmememiz lazım” diye konuştu.

            İnternetten alışverişlerin de şu dönemde tehlikeli olabileceğine işaret eden Altın, “Birçok vatandaşımız marketlere akın ederken birçoğu da dışarı çıkmadan internetten alışveriş yapıyor. Bu dönemde nasılsa vatandaşlar birçok ürüne koşulsuz şartsız ulaşmak istediği için internetten satışlarda da dolandırıcılık yapan siteler artıyor. Fotoğrafta bilinen bir marka kolonya varken, ürün kapıya geldiğinde pet şişe su gelebiliyor. Buna da en çok yoğun talep nedeniyle piyasaların dengesinin bozulması yol açıyor. Bu nedenle, dengelerin bozulmaması ve dolandırılmamak için stok yapmaktan vazgeçilmeli. Yalnızca güvenilir internet siteleri ile esnafımızdan alışveriş yapılmalı. Odaya kaydı olan, vergisini veren, güvenilir ticaret yapan esnafımız asla ucuz, kalitesiz, merdiven altı üretimler ile vatandaşı kandırmaz” şeklinde konuştu.

İŞYERLERİ HİJYEN

KURALLARINA

UYMALI

Altın, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona (COVİD – 19)  virüsüyle ilgili esnaf ve sanatkarları uyararak, hijyen kurallarına azami ölçüde uymalarını önerdi.

            Esnaf ve sanatkarların vatandaşla en fazla temas eden kesimlerin başında geldiğine dikkati çeken Altın, esnaf ve sanatkarlardan hijyen kurallarına özen göstermelerini istedi.  Özellikle okul servisi, gıda, toplu taşıma, kuaför, berber, güzellik salonu gibi hijyen faktörünün önemli olduğu sektörlerde hizmet veren esnaftan temizlik konusunda hassasiyet beklediğini dile getiren Altın, “Hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız corona virüsüyle üst düzey mücadele ederken bize düşen görev bulaşıcılığı önlemek için bireysel önlemlerimizi almak olacaktır. Esnaf ve sanatkarlarımızdan istirhamım hem kendi sağlıkları için hem de vatandaşlarımızın sağlığı için işyerlerinin temizliğine önem göstermeleri ve hijyen kurallarını ön planda tutmalarıdır” ifadelerini kullandı. 

  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz